premiery

Potrzebujesz pomocy? Wejdź! Pomożemy w każdej sprawie.

Postautor: Dzasta » 2011-01-17, 00:41

Hekt-X pisze:a wcale nie jest jakoś drogo

żartujesz? w chuj drogo.
Dzasta

Postautor: roni17uwm » 2011-01-17, 00:56

wydanie 50 płyt około 200 zł, po tyle ziomek motał

50%
50%

Postautor: Hekt-X » 2011-01-17, 02:19

Dzasta pisze:żartujesz? w chuj drogo.

Jak chcesz to uargumentować skoro nawet nie wiesz jaki jest cennik u tych ludzi o których mówię ?
Top Weekly Artists
Obrazek
WE JUGGALOS !!!

Awatar użytkownika
100%
100%

Postautor: Dzasta » 2011-01-17, 06:17

Hekt-X, źle zrozumiałam Twój post.
Dzasta

Postautor: Gondolier » 2011-01-19, 17:04

Hm, wg mnie wygląda to mniej więcej tak (jeśli potrzebne Ci takie info):

Najpierw myślisz nad płytą, dopracowujesz jej koncepcję (chyba że ma być po prostu "zbiorem twoich ostatnich kawałków") potem piszesz. Poświęcasz wiele czasu na wykończenie techniczne tekstu. W międzyczasie koncepcja zmienia kierunek o 40%, a Ty już masz kilka dobrych pomysłów na featuringi, bity i tak dalej. Wyobraź sobie przez chwilę, że to nie Twoja płyta. Co Ci się w niej podoba? Co nie? Czego brakuje? Czy poświęciłbyś czas i pieniądze na przesłuchanie jej?
Jeżeli odpowiedź jest negatywna, upewnij się czy wiesz co robisz.

Idziemy dalej. Załóżmy, że cała warstwa tekstowa jest już gotowa i masz sprzęt. Nagrywasz swoje kawałki tak dobrze, jak tylko umiesz (nawet gdybyś miał poświęcić kilka dni na jeden). Masz jakieś featuringi? Dopilnuj, by zostały porządnie nagrane. Dbaj o dobre kontakty z gośćmi na płycie. Daj im do zrozumienia, co myślisz o ich części tego wspólnego projektu (nagrania). Jeżeli coś jest nie tak, a pracujesz z inteligentną osobą, nie wahaj się pytać, wymagać więcej. Jeżeli ktoś w trakcie projektu rezygnuje ze współpracy, nie kłóć się i nie próbuj "przemycić" materiału na siłę. Inaczej możesz mieć potem duże problemy chociażby prawne. Staraj się dogadać. Bądź kreatywny, nie agresywny :D

[ Dodano: 2011-01-19, 17:05 ]
Materiał nagrany? Pomyśl, czy chcesz sam go opracować, czy też za rozsądną cenę zwalić to wygodnie na profesjonalistę. W internecie znajdziesz kontakt do setek ludzi, którzy za cenę 15-20zł/kawałek zrobią Ci mix i/lub mastering (w zależności od warunków, na jakich się umówicie). Wiem, że nawet Maxflorec robi mixy "przez internet" (nie wiem natomiast, ile za to biorą). Uwaga, wielu usługodawców w tej kategorii wymaga wysłania do nich czystego, nie przerabianego wcześniej materiału. Nawet jeśli niechcący zastopowałeś recording o 20 sekund za długo, a wtedy weszła mama i zapytała co chcesz na obiad, lepiej to zostawić i uwzględnić wycięcie w notatce.
Oczywiście jeśli znasz się na tych sprawach, nie marnujesz kilkuset złotych i robisz to sam.

Okładka i ogółem grafika. Nawet jeśli nie wydajesz fizycznej wersji płyty, przyda Ci się grafika na okładkę (przynajmniej na front, ale może być potrzebna także tylna strona z listą utworów). Jeśli nie siedzisz w grafice od kilku lat i projektowanie niespecjalnie Ci wychodzi, sam się za to nie zabieraj. Inaczej będzie, krótko mówiąc, klapa. Okładka to nie tylko dodatek - to jeden z dwóch najważniejszych elementów identyfikacyjnych Twojego albumu! Jest kilka sposobów, na które możesz ją 'zdobyć'. Pierwszy to skontaktowanie się z własnymi znajomymi, ponieważ z nimi najłatwiej będzie Ci się dogadać. Może twój znajomy siedzący dwie ławki dalej jest pasjonatem grafiki użytkowej? Nigdy nic nie wiadomo. Jeśli masz dobry materiał, możesz podchodzić do sprawy z pełnią wiary w swoją ofertę. Koniecznie wspomnij, że wymienisz wybrane dane artysty na wkładce do płyty/liście współtworzących. Możesz też dodać adres jego porfolio/strony webowej. Dotyczy to nie tylko znajomych, ale jakiegokolwiek twórcy, który zgodzi się Ci pomóc.
Nie masz żadnego znajomego-grafika? Szukaj gdzie indziej. Zaprojektowanie okładki w pełnoprawnym biurze z własną siedzibą to inwestycja przerastające polot nielegalnej płyty rozprowadzanej tylko w necie (taki zabieg kosztuje kilkaset złotych). Skontaktuj się z osobami projektującymi grafikę lub tworzącymi ją w sposób, który wyjątkowo Ci się podoba. Znajdziesz wiele takich osób przede wszystkim na DeviantArt. Sam pomyśl, co możesz im zaoferować... Istnieje duża możliwość, że się zgodzą, zwłaszcza dlatego, że dla artysty wybór jego kunsztu do projektu to spore pochlebstwo.
Możesz też odwiedzić fora graficzne (jak GrafArt). Wiele z nich ma kategorię "zlecenia darmowe". Zgłoś się tam ze swoją ofertą, może ktoś odpowie.

Teraz musisz ostatecznie zdecydować, czy wydajesz również fizyczną wersję płyty. Jeśli tak, skontaktuj się z wybraną (najlepiej tanim i mającym siedzibę niedaleko Twojego miejsca zamieszkania) firmą. Będziesz mógł wybrać typ płyty, jakość wykonania okładki, ilość stron okładki, nadruki, folie i tak dalej... A przede wszystkim będziesz mógł dobrze im zapłacić.
Jeśli już wydajesz fizyka, osobiście polecam wyrobić wlepy z logiem płyty/swoim logiem/tagiem lub czymkolwiek, co poprowadzi potencjalnego odbiorcę do Twojej twórczości. Możesz dodać na dole link do strony czy profilu na myspace. Z tego co patrzyłam, tanie wlepy wyrobisz już od 50zł/2000 sztuk. Dołącz po jednej do każdego egzemplarza płyty :D możesz też wyrobić wlepy nie wydając niczego poza internetem, też jakiś zabieg marketingowy.

Na około miesiąc/półtora miesiąca przed premierą zainteresuj się patronatami. Poszukaj serwisów, for i portali o tematyce rap/hh, które takich patronatów udzielają. Zakładając oczywiście, że jest co patronować. Jeśli zdobędziesz jakieś patronaty, musisz umieścić ich loga na tyłach okładek (a także, w niektórych przypadkach, na wszystkich materiałach reklamowych; to trochę kłopotliwe).

To chyba wszystko w skrócie, jeśli o czymś zapomniałam, to, hm.

Awatar użytkownika
Moderator
Moderator

Postautor: Ten_na_F » 2011-01-19, 21:28

Wow niesamowite wytłumaczenie wszystko krok po kroku

Awatar użytkownika
50%
50%

Postautor: Mazgaj » 2011-01-21, 11:45

Gondolier, jestem pełen podziwu że tak rozpisałaś to wszystkie w skrócie :padam: Ciekawie się to czyta i może naprowadzić kogoś, kto tak jak autor tematu w ogóle nie ma pojęcia co zrobić ze swoimi nagrywkami w przyszłości. Można by jakoś podpiąć ten temat z usunięciem paru postów, tak żeby temat Gondolier był na 1 stronie i będzie coś w formie poradnika :D
qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm

80%
80%

Postautor: Gondolier » 2011-01-21, 16:41

Jeżeli ktokolwiek by chciał, mogę to trochę bardziej rozwinąć, ogarnąć i wstawić :)

[ Dodano: 2011-01-21, 16:48 ]
Właściwie rzecz biorąc to nic specjalnego. Po prostu zebrałam ogólne informacje.
Obrazek

Awatar użytkownika
Moderator
Moderator

Postautor: elevenfive » 2011-01-21, 16:59

Ja bym był zainteresowany informacjami na temat tłoczenia płyty, poligrafi, i opakowań w małych nakładach 100 płyt.

Awatar użytkownika
50%
50%

Postautor: Gondolier » 2011-01-21, 18:22

100 to bardzo mała ilość, większość tłoczni i innych firm oferujących takie usługi stawia granicę 500 sztuk jako minimalny nakład. Natomiast proponują one zastępczo usługę kopiowania płyt w duplikatorze. Czym to się różni? Cóż, nagrany materiał nie jest tłoczony z matrycy, tylko kopiowany między zaaplikowanymi do maszyny kompaktami. Co prawda osobiście jeszcze niczego nie kopiowałam ani nie tłoczyłam :) ale przejrzałam i skompilowałam oferty kilku zakładów.

Cena dla nakładu 100 sztuk wynosi około 40 groszy za sztukę (w co nie jest wliczony koszt płyt, wykonania nadruków, opakowań i tak dalej).
Musiałbyś więc najpierw zapłacić za płyty z nadrukami. Koszt (nadal dla przyjętego przez nas nakładu) to ok. 3,20 zł/szt + ok. 20 zł jednorazowo za wykonanie kliszy.

A więc koszt skopiowania takich 100 płyt (w cenę wliczony jest zwykle projekt nadruku) wynosiłby 40zł+320zł+20zł+koszty nieprzewidziane = około 400zł.

Tymczasem koszt wytłoczenia 100 płyt (przy nakładzie 500 sztuk) wynosi około 2,30 zł/szt., czyli 230 złotych. Naturalnie pozostaje kwestia tego, że musiałbyś ich kupić pięć razy więcej.

Do tego wszystkiego dochodzą ceny okładek/pudełek. Dla nakładu 100 sztuk pusty CD BOX kosztuje mniej więcej 65 gr/szt. Możesz dokupić do tego usługę ofoliowania i/lub konfekcjonowania (czyli wsadzenia do pudełka płyty i okładki). Razem zapłacisz za to około 75 groszy.
Cena okładki do pudełka to mniej więcej 2zł/szt. za każde dwie strony+inlay (czyli wkładkę pod tray).
Razem 65gr+75gr+2zł = około 3,40zł/szt.
3,40zł*100=340zł.

400+340=740zł.

Wychodzi na to, że koszt wyprodukowania 100 płyt wynosiłby około 750zł.
Obrazek

Awatar użytkownika
Moderator
Moderator

Postautor: elevenfive » 2011-01-21, 20:51

Dzięki, w sumie chciałem głownie na pamiątke i dla znajomych ale jak mam na to wybulić 800 to wole to włożyć w studio. Zrozumiałem że nie opłaca się kopiować 100, wiec jak już bede coś tłoczył to pół tysia.

Awatar użytkownika
50%
50%

Postautor: zarat » 2011-01-21, 21:31

Heh a ja takiego problemu nie mam, żeby zrobić fajne płytki dla siebie i znajomych: nagrywarka z funkcją wypalania nadruku na płycie (czarno-białego) + drukarka żeby wydrukować wkładki do plastikowego opakowania płyty. Jakbyś mieszkał blisko to bym ci za darmo kopsnął te kilkanaście egzemplarzy albo i więcej jakbyś się dorzucił na płytki/opakowania ;)
Ostatnio zmieniony 2011-01-21, 21:33 przez zarat, łącznie zmieniany 1 raz
"- you know, i'm in love
- maybe tomorrow?
- yesterday.."

Awatar użytkownika
40%
40%

Postautor: Franek00f » 2011-01-21, 21:33

zarat pisze:Heh a ja takiego problemu nie mam, żeby zrobić fajne płytki dla siebie i znajomych: nagrywarka z funkcją wypalania nadruku na płycie (czarno-białego) + drukarka żeby wydrukować wkładki do plastikowego opakowania płyty. Jakbyś mieszkał blisko to bym ci za darmo kopsnął ;)

A po ile jest taka nagrywarka? I jaki model masz? :)

50%
50%

Postautor: zarat » 2011-01-21, 21:37

Nagrywarka w laptopie HP Compaq 6720s. Tutaj
Kod: Zaznacz cały
http://archiwumallegro.pl/hp_compaq_6720s_6820s_nagrywarka_dvd_ideal_gw-1193298183.html

używana poszła za 115 zł.
"- you know, i'm in love
- maybe tomorrow?
- yesterday.."

Awatar użytkownika
40%
40%

Postautor: elevenfive » 2011-01-21, 22:04

Nie będę Ci zawracał dupy o parę płyt. W sumie będzie fizyczna jak będę miał hajs bo spłukałem się totalnie na sprzęt ostatnio. Właśnie widziałem te nagrywarki drukujące na płycie ale jaki jest efekt ? mógłbyś wysłać jakąs fote płyty z nadrukiem tą nagrywarką? byłbym wdzięczny, choć dwie bym sobie nagrał z elegancką okładką na pamiątke.

Awatar użytkownika
50%
50%

PoprzedniaNastępna

Wróć do Help