premiery

Biografie polskich wykonawców.

Postautor: Ziencio » 2008-12-22, 19:27

Obrazek

Wzgórze Ya-Pa 3 – polska grupa muzyczna znana również jako WYP3, wykonująca rap, zaliczana do prekursorów gatunku w kraju. Powstała 1993 roku w Kielcach z inicjatywy raperów Radosława Kobuza pseudonim "Radoskór", Wojciecha Schmidta pseudonim "Wojtas" oraz Michała Łakomca pseudonim "Zajka". Nazwa grupy wzięła się od miejsca w którym się spotkali, a miejsce to nazywane było potocznie przez mieszkańców Kielc Wzgórzem Apaczy.

W 1995 roku nakładem SP Records grupa wydała debiutancki album pt. Wzgórze Ya-Pa 3 (nieoficjalna nazwa płyty brzmi "Co cię wku*wia? Je*ani wąchacze i huy"). Niedługo potem zespół zyskał popularność, a to dzięki współpracy z Liroyem w jego utworze pt. "Scyzoryk", w którym wystąpili członkowie WYP3. Wkrótce potem z grupy odszedł "Radoskór" na rzecz zespołu Puzzle, którego był założycielem. Później Radoskór założył wraz z Marcinem Pękalskim "Pęku/PSF" zespół V.E.T.O., i nagrali 3 płyty. W miejsce "Radoskóra" pojawił się znany wtedy jako "Borygo" – Tomasz Borycki, a także DJ Feel-X, ale na krótko ponieważ później odszedł do zespołu Kaliber 44, a na jego miejsce wszedł Marcin Tofil pseudonim "DJ Hans" i został oficjalnym DJ-em zespołu.

W 1997 roku już w nowym składzie ukazał się kolejny album grupy pt. Centrum, zaliczany obecnie do klasyki gatunku m.in. dzięki udziałowi grupy Kaliber 44 w utworze pt. "Język polski". W rok później nakładem RRX ukazał się trzeci album grupy pt. 3 z gościnnym udziałem grup Molesta Ewenement i Warszafski Deszcz. Później nagrali płytę pt. Ja mam to co ty. W tytułowej piosence nagranej z warszawską grupą TrzyHa "wysamplowali" utwór Czesława Niemena.

W 2000 roku ukazał się natomiast album pt. Precedens. Tuż po premierze pod pseudonimem "Borixon" działalność solową rozpoczął "Borygo". Grupa z przerwami funkcjonowała do 2002 roku, kiedy to nakładem RRX i Blend Records wydany został ostatni album pt. Stara szkoła rapu, po czym grupa została rozwiązana.

Członkowie grupy Wzgórze Ya-Pa 3 na przestrzeni lat wystąpili ponadto gościnnie na wydawnictwach takich wykonawców jak: Pih, 600 V, Molesta, Tede, V.E.T.O., Pęku, MCF, IGS, Onar, Ramzes pierwszy, Żurom, O$ka czy YezYezYo.

Źródło:
Kod: Zaznacz cały
http://pl.wikipedia.org

Oldskul w czystej postaci, IMO jedna z najważniejszych grup, jeśli chodzi o polski rap. Ja Mam To Co Ty, Rap Symfonia czy Po Prostu Życie - klasyki(ze szczególnym naciskiem na pierwszy kawałek :) ). Niezapomniany klimat, świetne teksty, no i flow członków - wszystko tip-top ogólnie. Parę utworów, jeśli ktoś nie kojarzy:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3Vzjp3JwFNo&feature=related[/youtube]

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Prekursor
Prekursor

Postautor: Dragunov » 2009-01-24, 14:14

Do pewnego czasu znałem ich tylko z "Ja mam to co Ty". Ale później poznałem inne ich produkcje i bardzo mi się spodobały. Na pochwałę zasługuje szczególnie flow poszczególnych członków, które jest IMO bez zarzutu :)

Awatar użytkownika
Prekursor
Prekursor

Postautor: Mazgaj » 2010-05-13, 16:21

Czołowy skład, niegdyś mój ulubiony :padam: Pamiętam jak ja w wieku dziesięciu lat, latałem z "Libacją" na odtwarzaczu mp3 :hyhy:
qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm

80%
80%

Postautor: ParagwajskiSzermierz » 2012-06-29, 12:46

Jeden z najbardziej wypierdolistych starych składów. Funkowy klimat, bujające rytmy, świetnie flow Wojtasa Zajki i BRX(czemu on się tak skurwił?). Początki też mieli fajne, debiucik ostro Liroyowaty, potem widać inspiracje Kalibrem przynajmniej tak mi się wydaje. Centrum troszeczkę zajeżdżało psycho te sample ,refreny wkręcające się w łepetynę. No ale panowie jak dojebali trzecim albumem to nie ma zmiłuj. Jeden z moich ulubionych krążków, bez słabego numeru. Idealna płytka, szkoda, że panowie z WYP3 zmienili później styl a w szczególności Borixon. Instrumentalnie wyjebane w kosmos, sample robią tam miazgę. Legendarne Mam Tak Samo Jak Ty z miejsca stało się hitem, no ale co się dziwić. Mój ulubiony kawałek to chyba Co Ważne a co ważne nie jest, ten track jest potężny i jak Wojtas wchodzi mniammmmm. Przyznam, że na "Trzy" wkurwia mnie tylko Radoskór tym swoim grubym głosem, trudno czasami go słuchać.
Późniejsze płytki już nie takie dobre, jest kilka numerów np Dobrze, że tak się stało.

Płytka z remixami też ciekawa. I tu mam pytanie do co niektórych skąd pochodzi sampel w utworze Popatrz z ZIPskładem. Bo jest strasznie znajomy.
T.N.T.P

Awatar użytkownika
10%
10%

Postautor: Nafciarz » 2012-06-29, 19:50

ParagwajskiSzermierz pisze:Płytka z remixami też ciekawa. I tu mam pytanie do co niektórych skąd pochodzi sampel w utworze Popatrz z ZIPskładem. Bo jest strasznie znajomy.

Warren Schatz "I Need Your Smile"
Obrazek
Obrazek

60%
60%

Postautor: ParagwajskiSzermierz » 2012-07-02, 12:21

:padam: Dzięki Wielkie
T.N.T.P

Awatar użytkownika
10%
10%

Postautor: Juggalo_RYCHU » 2014-09-28, 08:58

Wzgórze to jeden z moich ulubionych polskich składów, a że dzisiaj praktycznie nie słucham polskich newschool'owych raperów (z wyjątkami) to chętnie zapuszczam sobie klasyki takie jak płyty Wzgórza, Peji, etc. Moim zdaniem w latach 90' i nieco po roku 2000 polski rap miał swój najlepszy okres w historii. Moje ulubione płyty to "Ja mam to co ty" oraz "Stara Szkoła Rapu", tą drugą mam na kasecie. :D

Spoiler:
Mass murder makes me happy! Dead bodies make me happy! Say what you will of me! I'll always have Juggalo Family!

Awatar użytkownika
0%
0%

Postautor: vale » 2018-09-19, 07:07

инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо

100%
100%

Wróć do Polskie Biografie