premiery

Rozmowy z artystami

Postautor: Mazur » 2008-05-26, 19:32

Dziś, tj. 26 maja, swoją pierwszą solową płytę wydaje reprezentant THS Kliki - Suja. Album zatytułowany jest "Ulica nadaje" i ukazał się nakładem jego własnego niezależnego labelu Slang Records. Zapraszamy zatem na wywiad, z którego dowiecie się więcej szczegółów na temat nowego materiału.

Data premiery to 26 maj, wiadomo, każdy pamięta, że to dzień matki. Premiera tak wyszła, czy ma to dla Ciebie jakąś większe znaczenie?
Suja: Kocham moja matkę ale prawdę mówiąc tak wyszło przypadkowo. Akurat wszystko dobrze zgrało się w tym dniu - skończyliśmy materiał, wytłoczyliśmy płytę, dokończyliśmy sprawy związane z jej wydaniem i najbliższa data wypadła na 26 maj. Staram się unikać raczej takich zbiegów okoliczności żeby nikt nie pomyślał, że uderzam w czyjeś uczucia (śmiech)

THS Klika wyszła nakładem Prosto, solówkę wydajesz w ramach Slang Records. Powiedz coś więcej o tej wytwórni i przyczynach zmiany?
Suja: Są dwa powody zmiany, po pierwsze Prosto zwolniło z wydawaniem płyt, a po drugie chcę mieć swoją wytwórnię i sam decydować o tym kiedy i co wyjdzie. Wytwórnię założyłem z Anetą i ta płyta jest pierwszym owocem tej współpracy. Po wakacjach ukaże się kolejny krążek i będzie to THS KLIKA 2. Będziemy też wydawać płyty innych zespołów ale na dzień dzisiejszy koncentrujemy się na Ths Klika Suja solo "Ulica Nadaje".

Przybliż proszę wszystkim, którzy jeszcze nie zdążyli zapoznać się z Twoja płytą czym różni się Twoje solo od tego co robiliście w grupie? Co popchnęło Cię do solówki?
Suja: Styl i wydźwięk płyty nie różni się jakoś kolosalnie. Nadal jest to płyta osiedlowa, utrzymana w konwencji rapu ulicznego. Kieruję ją do osób w każdym wieku. Różni się tym, że jest więcej na niej opowiadanych historii i ze jest więcej szybkich bitów, są bardziej dopracowane refreny. Zrobiłem solo bo mam na to czas i w głowie mnóstwo pomysłów na następne kawałki. Rap to jedyne co robię i moje życie kręci się wokół niego. Nie mam żadnych ograniczeń czasowych, oprócz projektowania ciuchów i grania z chłopakami w kosza (śmiech) ale to wszystko i tak wiąże się z rapem więc na jedno wychodzi.

Przesłuchałem fragmenty płyty i zdecydowanie jest bardzo uliczna i bardzo Warszawska. I choć pewnie nie pierwszy raz dostajesz takie pytanie - ale jak myślisz jak taką płytę odbiorą ludzie spoza stolicy, którzy nie do końca znają warszawskie realia?
Suja: Tak naprawdę tylko w dwóch kawałkach wspominam o tym, że jestem z Warszawy: "jestem stąd"- nie da się nie zaznaczyć miasta z którego jestem, ale nie jest to motyw przewodni kawałka i "w tym samym fachu" - UPP - czyli przedstawienie naszej osiedlowej ekipy, na która składa się THS KLIKA, SSDI i Viktor.

Poza tym to nie ma w ogóle znaczenia czy płyta jest warszawska tylko liczy się styl i umiejętność zainteresowania słuchacza swoim rapem. Mnóstwo ludzi, którzy czekają na tą płytę i zamawiają nasze ciuchy na thssklep.pl jest właśnie spoza Warszawy. Podobne pytanie zadano mi podczas wywiadu do jednej ze skejtowych gazet przy okazji wydawania poprzedniej płyty czyli Liryka Chodnika. Na płycie jest numer "Klatka numer 8" i spytano mnie "co słuchacz nie mieszkający na tej właśnie klatce może wynieść z tego kawałka". Według mnie bardzo dużo - ten kto słucha może nie mieszka akurat na tej klatce, ale u niego w mieście czy na jego dzielnicy też jest taka klatka lub miejsce, gdzie się wszyscy spotykają i z tym miejscem mają wspólne wspomnienia, pierwsze balety, dziewczyny, przekręty, ganianki z psami itd.

W promomixie słychać zagranicznego gościa - możesz zdradzić kto to jest i o czym nawija?
Suja: To Osvald - Ukrainiec. Mieszka i pracuje od kilku lat w Polsce. Poznaliśmy się przez Romana na naszym koncercie w Harlemie. Numer "Massmedia" jest o wpływie środków przekazu takich jak radio, TV, reklama na nasze życie i postrzeganie przez nas codziennej rzeczywistości. Jest to kawałek o przeinaczaniu tego co nas otacza, naciąganiu faktów, odwracaniu uwagi od tego co ważne na rzecz taniej sensacji. Osvald w swojej zwrotce mówi o tym co powiedziałem przed chwilą i do tego nawija że naprawdę na Ukrainie nie ma szans na wybicie sie do telewizji robiąc rap i będąc przeciętnym utalentowanym człowiekiem bo telewizje są wykupowane przez bogaczy, którzy sami decydują co będzie w programie i zamknięte na ludzi z zewnątrz. Przykładem jest jeden z ich wykonawców, którego tata kupił mu stację i promuje sam synalek siebie. Nie będę mówić kto to jest bo po co - może komuś to się podoba.

Obok kilku znanych raperów jak Jędker, Romeo albo Waco pojawiają się u Ciebie też mniej (przynajmniej jeszcze) znane ksywy. Możesz krotko przybliżyć tych gości?
Suja: Jednym z gości oprócz Waca czy Jędkera jest Viktor, który zadebiutował na pierwszej naszej płycie "Liryka Chodnika". Kolejnym gościem jest Osvald, o którym wcześniej już mówiłem, następnie Fundacja - ich chyba nie muszę przybliżać bo każdy słuchacz ZIP Składu zna ich produkcje. Na płycie mamy jeszcze SSDI (Sąsiedzi) - młodą ekipę z Pragi, w której skład wchodzą Jacenty, Parzel i Redzisz. Na pewno o nich usłyszycie jeszcze nie raz bo mają potencjał i myślę, że zamieszają w polskim rapie. Jacentego można usłyszeć i zobaczyć na klipie Bez Cenzury "Reprezentuje siebie", oprócz tego pojawił się na krążku "Liryka Chodnika" w dwóch kawałkach "W kręgu" i "Nocne Marki". Przez pewien czas powstawał projekt UPP - Układ Południowo Praski czyli Ths Klika + SSDI + Viktor. Numery UPP krążą po necie.

Podobnie z producentami - powiedz kilka słów o nich. Swoją drogą czemu akurtat Waco jest gościem, ale nie producentem?
Suja: Produkcją bitów zajęli się Dj Def, Szczur, Dj 600V, Dekan, Norbeats, Jędker i Sempu. Akurat ich bity mi bardzo podpasowały do mojego stylu i myślę, że jesteśmy zadowoleni ze swojej współpracy. Waco dograł mi sample do niektórych kawałków, przede wszystkim zmasterował i zmiksował całą płytę. Według mnie jest najlepszym producentem w Polsce i od razu słychać, że ta płyta ma bardzo ale to bardzo dobre brzmienie. Kiedy pracowaliśmy w studiu i Praska Księżniczka dogrywała refren do "Praskiego Romantyka" to jakoś tak samo z siebie wyszło spontanicznie, że zaśpiewali razem i wyszedł kozaczek numer.

Wiadomo, że jak wśród producentów jest Dj 600V to można spodziewać się imprezowego kawałka. Czy tak jest i na Twojej płycie?
Suja: Fakt, Dj 600V potrafi zrobić dobry imprezowy numer ale tym razem tak nie jest. Zrobił bit do kawałka "Na krótką metę". Według mnie ten kawałek jest najpoważniejszy na płycie i słuchając go wcale nie jest do śmiechu ani do tańca. Opowiada historie dwóch przyjaciół, którzy się wpieprzyli się w niezły przedział (śmiech)

Rzuciłem okiem na tytuł kawałka "Biali Murzyni" i powiem, że byłem od razu przekonany, że będzie to diss na Polaków pozujących na czarnych. Z drugiej strony chyba Ciebie, jak każdego rapera, pociąga w pewnym sensie rapbiznes ze stanów?
Suja: Od kilku lat nie słucham prawie w ogóle amerykańskiego rapu (poza paroma zespołami) bo bardziej podoba mi się francuski Hip-Hop. Oczywiście, nie zaprzeczę, że chciałbym mieć tyle hajsu co oni na robienie rapu i promocję płyt ale wykorzystałbym ten hajs zupełnie inaczej niż oni. Znudziły mi się te teledyski o niczym, rap z USA poszedł w złą stronę, czasem nie wiadomo czy to pop czy rap. W kawałku "Biali Murzyni" chodzi mi o to, że my żyjemy w europie i nasze realia, mentalność, kultura są zupełnie inne i nie ma co z siebie robić debila udając murzyna, którym się nie jest. Jak patrzę na tych naszych "białych murzynów" to kojarzy mi się serial "Alternatywy" gdzie białego posmarowali pastą do butów i grał murzyna (śmiech) i to się nazywa dobra komedia.

"Praski Romantyk" z gościnnym udziałem Praskiej Księżniczki. Zapowiada się po tytule jakiś kawałek o układach damsko-męskich, tymczasem mamy kawałek o jaraniu. Skąd taki pomysł na tytuł? Swoją droga to niezły singlowy numer.
Suja: Dostaliśmy bit od Dj Defa. Było lato. Siedzieliśmy z Praską na ławce. Słoneczko, wakacje, przyjemna atmosferka i jakoś tak trochę na śmiechy powstał refren dokładnie pod ten bit. Potem dopisałem zwrotki. Jest to numer o jaraniu ale nie tylko. Pokazuje jak bardzo czasami chcemy być romantyczni bo tego oczekują od nas kobietki i jak często mamy odmienne zdanie na temat romantyzmu. Ona np. chce ze mną karmić kaczki a ja akurat w tym momencie jaram z lulawki (śmiech)

Jakie klipy planujesz do płyty?
Suja: Na początek kręcimy do numeru "Niemoralna Propozycja". Montażem i zdjęciami zajmują się Darek Juraś czyli Świeżak i Jacek Banach - Studio R5 (r5.net.pl). Usłyszycie, zobaczycie, ocenicie!

Awatar użytkownika
Administrator
Administrator

Postautor: vale » 2018-09-21, 17:00

инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо

100%
100%

Wróć do Wywiady