premiery

Rozmowy z artystami

Postautor: Mazur » 2008-05-26, 21:14

DJ One Touch, niegdyś 1/3 nieistniejącego już składu Myniemy, to doświadczony DJ od dawna związany z Polską sceną rap. Jakiś czas temu premierę miał jego najnowszy mixtape pt. „Keep in Touch”, który za darmo możecie ściągnąć z internetu i który jest ładunkiem przeróżnych ciekawych dźwięków. Zapraszamy do przeczytania wywiadu…

Rozmawiał: Emas

Na początek zadam może dość standardowe pytanie, tzn. skąd właściwie wzięła się u Ciebie zajawka na DJ-ing? Czy wcześniej też uczestniczyłeś jakoś aktywnie w kulturze hip hop - jeszcze przed tym, jak zacząłeś drapać winylowe płyty?

Odpowiem w skrócie. Od początku, już jako małe dziecko miałem pociąg do drapania i niszczenia czarnych krążków, odbijało się to na Unitrze taty. Byłem bardzo mały - prawie tego nie pamiętam, ale podobno nie trafiało do mnie, że nie można, że nie wolno, że psuję płyty, że niszczę igłę, po prostu nie docierało to do mnie.

Myślałem tylko o tym, co to za dźwięki. Było to dla mnie coś magicznego do tego stopnia, że dostałem zakaz dotykania sprzętu taty, a w zamian dostałem zestaw bajek dla dzieci i rosyjski patefonik marki Buracina. Tak na poważnie zaczęło się w 1993 - na jakiejś przemycanej kasecie usłyszałem wspaniałe skrecze, klasykę tego gatunku, Grandmaster Flash, jak się później okazało. Coś mi się wtedy stało - zaczęło się na poważnie, już nie mogłem tym się nie zajmować, pokochałem ten sport.

W 96-98 nastąpiła wszechobecna era hip hopu, który w tamtych czasach na Bemowie był wszędzie: graffiti na tramwajach, breakdance na Aptaunie, freestyle w centrum handlowym… Tak to wtedy wyglądało na Bemowie. ETŁ, Grammatik, Myniemy to owoce tamtych jakże wspaniałych czasów. Tak w trzech słowach wyglądał początek.

Mixtape „Keep in Touch” ukazał się kilka miesięcy temu… Pamiętam numer Piha pt. „Pozycja 126”, który pojawił się już spory czas temu w sieci i rzekomo miał promować Twój materiał. Powiedz w takim razie, dlaczego tak długo musieliśmy na niego czekać oraz dokładnie ile czasu go realizowałeś?

Co do „126” Piha, był to numer nagrany na zdecydowanie inny mixtape’u - o tematyce bardziej rozwiązłej. Nie chciałem, żeby to poszło na pierwszy ogień, mam ten materiał, trzeba go tylko odkurzyć, odświeżyć i coś dograć, kto wie - może remix „126”? Co do czasu, to miałem małe zakręty życiowe - gromadziłem pychę, dla nikogo nie chciałem nic robić, a tym bardziej na siłę.

Zawiodłem się na paru osobach, straciłem siłę i odsunąłem hip hop na drugi plan. Najwidoczniej trzeba było parę rzeczy zrobić źle, żeby teraz było dobrze… Życie. Mixtape „Keep in Touch” nagrywałem ok. półtora miesiąca w Specyfik Sound Studio i zrobiłem to z przyjemnością.

Powiedz, jak wygląda sam proces powstawania takiego mixtapu oraz na jakim sprzęcie realizowałeś najnowszy materiał?

„Proces” mixtape’u? Hmm... Bezapelacyjnie, wspólnie i w porozumieniu z Specyfik Sound Studio wiązało się to z turystyką, ponieważ siedziba tej korporacji mieści się w Lesznie. Wyglądało to tak, że załadowałem całe auto sprzętu oraz płyt i wyruszyłem w podróż. Zacząłem nagrywać na Technicsach i Vestaxsie 05 wspomaganym przez FS2.

Jak byłem w 1/3 materiału, okazało się, że mam możliwość zmiany mixera na Pioniera 909. Po tygodniu niecierpliwych oczekiwań dostałem w swoje ręce 909 i muszę przyznać, że był to dla mnie lekki szok, lecz już prawie sobie z tym poradziłem. W efekcie nagrałem wszystko od początku z jeszcze większą przyjemnością.

Jakiś czas temu powstał klip do kawałka Pyskatego pt. „Mój Sos”. Mimo niezbyt wysokiego budżetu wyszedł dość ciekawie. Powiedz, kto zajął się jego realizacją, a także czy zobaczymy kolejne klipy do mixtape’u?

Zaczęło się od pomysłu: „A może byśmy spróbowali zrobić klip do numeru Pyskatego?” Jak dla mnie - wyszło dobrze. Realizacją poprzedniego klipu zajął się Bitszczur i Artur Hitler oraz bardzo pomógł nam nasz drogi przyjaciel Kris, tłukąc jedyny halogen. Co do kolejnych klipów, to myślę, że ten mixtape jest już sprawą zamkniętą i nie powstanie więcej żaden klip do tego tytułu. A z innymi projektami? Nie zaprzeczam, pytanie nie brzmi „CZY będą?”, a „KIEDY będą?” - ale to akurat jest jeszcze owiane nutką tajemnicy.

Z jakimi artystami na dzień dzisiejszy współpracujesz? Współpracę z jakim artystą wspominasz najmilej oraz czy po wypuszczeniu w sieć mixtape’u pojawiło się więcej propozycji współpracy?

Aktualnie stoję nad płytą Rudego MRW, następnie w kolejce jest Kapitalne Miasto, RPK i Wiśnia z TWA. Po wydaniu mixa propozycji pojawiło się dużo - chciałbym włożyć swój wkład we wszystkie, ale tak się nie da, każdy materiał jest inny, traktuję indywidualnie każdy track. Co do współpracy, to najmilej oczywiście współpracowało się z raperką Mei... Żart.

Kiedyś mówiłeś, że prawdopodobnie płyta będzie do nabycia w formie fizycznej. Powiedz, jak to wygląda na dzień dzisiejszy - czy ten projekt zostawiłeś już za sobą i starasz się do niego nie wracać, czy jednak wciąż masz taki plan, żeby to wydać w jakiś sposób?

Ten materiał już poszedł w eter, został pozytywnie przyjęty, już koncentruję się na świeżym materiale, a co do sposobu wydania - czas pokaże, czy będzie to legal, czy nielegal, czy może dostaniecie go w prezencie.

W planach masz projekt, który będzie skupiał samych raperów z Warszawy… Powiedz coś więcej na ten temat - czy masz już zrealizowane jakieś numery na ten projekt, czy na razie są to tylko jakieś dalekosiężne plany?

Mam już parę kawałków, które wejdą na pewno na ten projekt, między innymi Koras BMW, Kapitalne Miasto, beatboxer Petard… A reszta? Niech na razie pozostanie niespodzianką.

Czy Ty jako DJ uczestniczysz - bądź uczestniczyłeś kiedykolwiek - w zawodach turntablistycznych? Myślisz, że takie contesty dają jakieś szanse na sukces młodym DJ-om, którzy próbują wykorzystać jakoś swoje adaptery?

Na pewno dają szansę zaistnienia, lecz Polska to dziwny kraj, gdzie większość konkursów ma na celu wypromowanie co najwyżej organizatora i sponsorów, dopiero gdzieś tam w cieniu stoi DJ.

Przykład? DJ Eprom został mistrzem świata, cieszymy się wszyscy, ale czemu większość portali hip hopowych relację z imprezy (zresztą żenującej jakości) zamieściła na swoich stronach dopiero po tygodniu? Nie nazwałbym tego promowaniem. Może z takich właśnie powodów turntablism w Polsce nie jest bardzo popularny, mało jest słuchaczy, a jeszcze mniej ludzi, którzy słuchają i rozumieją, co się dzieje za deckami. Promujcie polski turntabilism!

Skoro jesteśmy przy temacie młodych DJ-ów, to jako doświadczony już DJ postaraj się udzielić kilku rad dla początkujących turntablistów, którzy dopiero zaczynają zabawę z gramofonami.

Nie jestem wzorcem do naśladowania, lecz myślę, że trzeba mieć z grania 100% satysfakcji - być pewnym, że chce się to robić na bardzo długą metę - nieważne, czy jest dobrze, czy źle, w życiu trzeba być cierpliwym. Choć w młodym wieku to wręcz dar, ale do wszystkiego trzeba dojść samemu, spędzając godziny, dni, lata na trenowaniu.

Z tego, co wiem, grupa Myniemy od dłuższego czasu nie istnieje. Powiedz coś więcej na ten temat… Co było głównym powodem tego, że zakończyliście swą współpracę i nie nagrywacie już pod szyldem Myniemy?

Powodów nie trzeba daleko szukać, świat się zmienia, ludzie się zmieniają wraz z nim, czasem na gorsze, czasem na lepsze - zamień mnie w kamień to będę wieczny. Długo by polemizować, ważne jest, żeby nie popełnić błędów, ale najważniejsze jest, żeby umieć się do tych błędów przyznać - to jest moja ocena. Siwy nagrywa z Kapitalnym Miastem, Koras BMW wciąż nagrywa ze mną, chodzi nam po głowie pewien projekt, a jeżeli ktoś myśli, że coś się skończyło, to na pewno nie my.

Jaki numer z mixtape’u jest dla Ciebie faworytem, który najbardziej przypadł Ci do gustu, bądź z którego jesteś najbardziej zadowolony?

Całokształt mi się podoba, choć słyszę, że trochę bałem się wtedy mixera (śmiech). Po przesłuchaniu chciałem zmienić parę rzeczy, ale tak zostało to nagrane i takie ma być. Na pewno zadowolony jestem z numeru „Mój Sos”, a właściwie z teledysku - jak na pierwszy raz wyszło dobrze i na pewno będzie lepiej - to mogę obiecać.

Dzięki za rozmowę. Chciałbyś na koniec kogoś pozdrowić, przekazać coś czytelnikom Magazynu Hip Hop?

Piątka dla wszystkich zarażonych hip hop kulturą, którzy robią coś więcej, niż tyko ściągają single z sieci i potem komentują na forum. A jak już musicie komentować materiał, to przesłuchajcie przynajmniej połowę tracków. Tu jest Polska, tu nie ma sprawiedliwości, więc po co macie się dodatkowo wkurwiać? Nie chcesz - nie słuchaj. Nie słuchałeś - nie komentuj. Zastanówcie się, po [censored] zmieniać rzeczywistość wokół siebie na gorszą? Wspierajcie polski hip hop, a będzie lepiej, wspierajcie polski turntablism, a będzie jeszcze lepszy! Pozdrawiam całą rodzinę - tę, którą mam i tę, którą dopiero będę mieć. Big up, peace!

Awatar użytkownika
Administrator
Administrator

Wróć do Wywiady