premiery

Dyskusja o wszystkim, co mieści się pod pojęciem Polski Rap

Postautor: Dżin » 2010-10-01, 23:19

Cze, zawsze słuchałem rapu zza oceanu, z małym wyjątkiem - Ths Klika, oraz kilku innych artystów - jeszcze za czasów dość młodego dzieciństwa :D . Nie interesowało mnie zbytnio to, co dzieje się na polskiej scenie, ostatnio postanowiłem zapuścić coś polskiego w moich głośnikach - jednak nie wiem, od czego zacząć, a właściwie czego ciekawego szukać. Ostatnio przypadła mi do gustu płytka Buki "Opowieści z miasta fatum". Nie przedłużając - zapraszam forumowych ekspertów do udzielania się w temacie.

0%
0%

Postautor: Cali_FCB » 2010-10-01, 23:35

Sam ostatnio wróciłem do słuchania polskiego rapu więc myślę, że mogę trochę pomóc. Na początek jeśli lubisz ciepłe i luźne klimaty polecam obie płytki 2cztery7 i oczywiście solówki Mesa. Poza tym sprawdź sobie Piha (Kwiaty Zła), jego rap cechują bardzo inteligentne teksty, świetne oddawanie emocji w kawałkach i specyficzny głos (jedni go kochają innych denerwuje). Z kolei jeśli chodzi o uliczne brzmienia polecam Chade i jego album "Proceder", szczery krążek o tym co raper przeszedł w życiu.

Nie chce mi się już tak opisywać, ale zwróć też uwagę na (podaje od razu linki do imo najlepszych numerów z tych płyt):

Eis - Gdzie Jest Eis http://www.youtube.com/watch?v=HK_QrBGe7H0
Fabuła - Dzieło Sztuki http://www.youtube.com/watch?v=-AFssGb7FpM
Lukatricks - Czarne Złoto http://www.youtube.com/watch?v=vbynGAEgoyg
Łysonżi - Dżonson http://www.youtube.com/watch?v=e2-6oaybjJU
Małpa - Kilka słów o czymś (genialna płyta, naprawdę) http://www.youtube.com/watch?v=g_HREzE2xrI
Molesta - Nigdy Nie Mów Nigdy http://www.youtube.com/watch?v=PTWzsrIkAPE
OSTR - OCB http://www.youtube.com/watch?v=FiyM1q6z9mo
Płomień 81 - Historie z sąsiedztwa http://www.youtube.com/watch?v=UMJ1Y-4lqaI
Pokahontaz - Receptura http://www.youtube.com/watch?v=X8kRZHqIZzY
Skazani Na Sukcezz - Na Linii Ognia http://www.youtube.com/watch?v=Vf5DRaZVscM

pozdro

Prekursor
Prekursor

Postautor: Bristol » 2010-10-01, 23:49

W zależności jaki styl preferujesz. Jeżeli przepadasz za ulicznymi klimatami, to za bardzo ze mną nie pogadasz z tego względu, że natomiast do mnie nie trafia takie wciskanie słuchaczom farmazonów zamierzając na siłę doprowadzić do tego, żeby ich życie stało się niczym zwykły papier toaletowy, czyli szare, długie i do dupy. Osobiście polecam ci odsłuchać takich artystów, jak min:

O.S.T.R. - Zasadniczo porusza on każdą kwestię dotyczącą tego co nas otacza. Co prawda nadużywa sporo ironii pod adresem tych, którzy uważają się za bóstwo, ale mimo wszystko trafia do ogromnego zrzeszenia ludzi, bo widocznie zdołali dostrzec to, że ktoś nażera się za ich pieniądze, rozpierdala się w markowych samochodach, a na domiar tego pcha się przed kamerę. Jeżeli chodzi o mnie, to akurat ten człowiek zdołał mnie wyciągnąć nieraz z takiego doła i zmienić nastawienie do świata, że jest co niemalże nie do opisania. Na ogół można śmiało o nim rzec, że jest zabawny, co można wywnioskować po niektórych porównaniach, które zamieszcza w tekście niemalże w każdym swoim nagraniu, ale też odsłania wkurwienie na ten system rzeczy.

Eldo - To coś akurat odpowiedniego na obecną chwilę, a właściwie na jesienne deszczowe wieczory. Jest doskonałym specem od stworzenia odpowiedniego nastroju podczas gdy się słucha jego dokonań. Każdy album się czymś różni od pozostałych. Generalnie potrafi odnaleźć słuchaczowi spokój wewnętrznego ducha, gdy się słucha jego nagrań. Potrafi się roztroić do tego stopnia, że udziela się w dosłownie w każdym elemencie tego środowiska.

Łona - Jeżeli zamierzasz sobie poprawić w jakimś stopniu samopoczucie, to ci go serdecznie polecam. Opowiada dość nietypowe historie, które są ubrane w inteligentne słowa i obrzucane 'grepsami'. Jeżeli go nie przełączysz, to w przeciwnym razie nie pozbędziesz się banana z twarzy, aczkolwiek posiada również i poważniejsze nagrania, a zarazem absurdalne, ale całe szczęście wytłumaczalne. Zwłaszcza polecam ci album pt. Koniec Żartów, oraz Nic Dziwnego.

Oprócz tego polecam ci, ale to już w dalszym ciągu, gdy się zaznajomisz z tymi powyższymi wykonawcami, które ci podałem. Jeżeli się przekonasz, to przestudiujesz: Ortegę Cartel, Pyskatego, Małpę, Zeusa, Afront, Familię HP, Pezeta, Projektantów, Dinal, Smarki Smark, Grammatika, Jimsona.

Awatar użytkownika
Prekursor
Prekursor

Postautor: Muslim_Soldier » 2010-10-01, 23:59

1. RR Brygada
2. Ramona 23
3. Fenomen
4. Paluch
5. Słonia i WSRH
6. Beat Squad
No i znów twoja strata, bo dla mnie to komplement
Być różnym od was stary, zaraz się zarumienię
[/center]

Awatar użytkownika
100%
100%

Postautor: MiczU » 2010-10-02, 09:32

Dinal - W strefie jarania i w strefie rymowania
Deluks-JWP-Intoksynator - Północ Centrum Południe
Eis - Gdzie Jest Eis
Fabula - Dzieło Sztuki
Grubson - O.R.S.
HG - KluczDroga
Łona - Nic Dziwnego
Małpa - Kilka Numerów O czymś
OSTR - Tabasko
Paktofonika - Kinematografia
Pih - Kwiaty zła

Pono - Tak to widzę
SNS - Na linii ognia
TeTris - Naturalnie (EP)

A tutaj troszkę Poznania:
Beat Squad-Nadal Lubię..Życie Inaczej
DGE - Drewnianej Małpy Rock
DGE - El Polako
DGE - Co to za miejsce
DGE - Opowieści z Betonowego lasu

DGE - Totem Leśnych Ludzi
KASTA - Kastaniety
Killaz Group - Prawdziwość dla Gry
Killaz Group - Nokaut
Killaz Group - Operacja Kocia Karma
Medi Top Glon - NLB
PEJARPS - DYSKOGRAFIA (CAŁOŚĆ TRZEBA ZNAĆ!)

Ry23 - Western 1,2,3
Ramona23 and Galon - Czerwonacka Masakra Wódką Żołądkową
RR Brygada - Poznaj Zasade
RR Brygada - Super Moc
WSRH - Unhuman Mixtape
WRSH - Wyższa szkoła robienia hałasu
Słoń - Chore Melodie
SłońMikser - Demonologia
WBU - Powiem Ci że...

TO TAK NA POCZĄTEK !
Obrazek
CHLEJ LITRA Z GWINTA!

Awatar użytkownika
60%
60%

Postautor: Hekt-X » 2010-10-02, 11:46

Jak sie buka zajarałeś, to ogarniaj resztę Sumy:

Buka:
[2006] Krukologika
[2007] Stylimilion
[2008] Świt Żywych Trupów

Skor:
[2005] Epsilon
[2007] Przedsmak
[2008] W Teatrze Niemych Lalek

SumaStyli:
[2007] Artefakty
[2007] Cztery Ściany Ciszy EP
[2008] Walka Trwa
[2009] De Integro
[2010] Jak Zwykle

Do tego możesz dorzucić takie rzeczy jak:

Kaa - Biblioteka
eLWu - Wszechskromność W Wieży Babel
Miuosh - Projekcje
Miuosh - Pogrzeb
Ditlu & Sajan - Rapokalipsa
Ozzy - Magia
Ozzy - Stereochemia
K2 - Shino Hito
K2 - Shino Hito Zero
K2 - Shino Hito II
GrubSon - O.R.S.
SS - Makarma
Pięć Dwa Dębiec - P-Ń VI
Pięć Dwa Dębiec - Deep Hans
Pięć Dwa Dębiec - P-Ń X (w sumie tylko 3 nowe tracki jak dobrze pamiętam a tak to jest składanka z różnymi poprzednimi, ale Rise Up stąd miecie w chuj)
Pięć Dwa Dębiec - T.R.I.P.
Sekaku Liveband - Greatest Hits
Sekaku Liveband - Zła Karma
Shellerini & Słoń - Wyższa Szkoła Robienia Hałasu
Shellerini & Słoń - Unhuman Mixtape
Shellerini & Słoń - Rare & Unreleased
Słoń - Chore Melodie
Słoń/Mikser - DEM6N6L6GIA
Fokus - Alfa & Omega
Trzeci Wymiar - 4 Pory Rapu
Trzeci Wymiar - Inni Niż Wszyscy
Trzeci Wymiar - Złodzeje Czasu
Afrodef a.k.a. Peter Green - Nowa Szkoła
Projekt Intruz - Zastanów Się Kto
Sifu - Tremendum
Pih - Kwiaty Zła
Kanał Audytywny / L.U.C w całości
Kopruch - Plan B (chyba, że uda ci się jakoś znaleźć inne jego płytki)
Bakflip w całości

W sumie tym sie jaram nabardziej póki co z PL...
Top Weekly Artists
Obrazek
WE JUGGALOS !!!

Awatar użytkownika
100%
100%

Postautor: remu » 2010-10-02, 12:10

Na początek poleciłbym Ci ostatnią płytę Trzeciego Wymiaru "Złodzieje Czasu". Głównie z tego względu, że jest to świetna płyta, która ma wszystko, dosłownie wszystko. Świetne teksty, którym towarzyszą bity Creona i Kuto, do tego cała trójka raperów ma tak niebanalne flow, że mogę ich śmiał zaliczyć do najlepszych z Polski. Oprócz refleksyjnych kawałków nie zabraknie dobrego bragga, gdzie Szad będzie napierdalał podwójnymi jak z CKM-u. Do tego wspaniały klimat płyty, który podbudowują dwa wspaniałe skity.

Jeżeli uwielbiasz refleksyjny rap, czy true-school, jak zwał tak zwał. To szczerze polecam Ci całą dyskografię Tetrisa. Począwszy od Naturalnie EP, po pierwszy jego i jedyny wydany przez niego album, a kończywszy na trzech mixtape'ach. Tet ma wspaniałe flow, a do tego świetnie koordynuje swój głos, przez co można naprawdę dobrze odczuć emocje. Dobrze składa rymy pod względem technicznym. Porusza dużo tematów, z których można wyciągnąć niezłe wnioski. Nie będę ukrywał, że jest to mój ulubiony raper, a więc szczerze Ci go polecam, bo naprawdę można się nim tak zajarać, że będziesz go miał cały czas w głośnikach. A jego punchline'y i metafory będą Ci towarzyszyły wszędzie.

Jeżeli lubisz coś bardziej luźnego, to dobrym wyjściem będzie płyta Warszafskiego Deszczu "Powrócifszy". Co prawda najlepiej tego albumu się słucha w lato, szczególnie gdy leci kawałek "Czuję Się Lepiej". Choć gdy jadę do szkoły to uwielbiam sobie puścić kawałek "Mógłby Być Już Piątek". Warto sprawdzić ten album, bo po prostu Numer Raz i Tede, to klasa sama w sobie. Pomimo, iż wielu pierdoli, że Tede nie robi rapu i się sprzedał, a Numer Raz z nim nagrywa to też jest zły. Nie idź w stronę stereotypu i sprawdź to.

Wracając do refleksyjnego rapu, to na pewno nie może tutaj zabraknąć najnowszej płyty Eldo "Zapiski 1001 Nocy". Jeżeli słuchałeś już kiedyś Eldo, to pewnie wiesz że na swoich poprzednich płytach lubił, że tak powiem zamulać. Monotonna nawijka, a do tego beaty, przy których można usnąć, pomimo iż wartość liryczna w każdym z jego albumów jest ogromna, to właśnie tej ostatniej płyty ludzie nie sprawdzają, bo mówią że Eldo zamula i można to puścić jako kołysankę dziecku. Przy tej płycie jest inaczej. Eldo jest w fenomenalnej formie lirycznej, z resztą jak zawsze. Do tego beaty The Returnersów, które są mistrzowskie, żwawe, a przez to zmieniła się trochę nawijka Eldoki, która aż zachęca do odsłuchu. Do tego Lechu zyskał w sobie trochę pewności. Nie zabraknie tutaj braggowego kawałka pod tytułem "Puszczam Z Dymem". A więc jeżeli lubisz porozkminiać i zastanowić się nad tekstami, to musisz to sprawdzić.

Jeżeli lubisz agresywny, ale imprezowy styl, to dobrym produktem będzie trzecia solowa płyta Pezeta "Muzyka Rozrywkowa". Beaty są bardzo "mocne", ciężkie brzmienie, mocny bass. Z resztą sam Pezet mówił, że ta płyta jest robiona w stylu Dirty South. A więc tematyka tej płyty głównie opowiada o pięknych kobietach, wódce, klubach, jest również bardzo dużo bragga ze strony Pezeta. Pomimo, iż album z początku jakby się wydawało, że nie niesie ze sobą żadnej głębszej treści, to jest to tylko pozorne myślenie. Pozorne myślenie, aż do trzynastego kawałka z płyty "Czterdzieści Procent". Jest to po prostu taka gruba krecha, gdzie Pezet rapuje, że to co robił nie było dobre itp. Bardzo dobrze się słucha tego albumu, ze względu na świetne beaty, do których wspaniale pasuje styl Pezeta.

Teraz wypiszę Ci artystów, których powinieneś również sprawdzić, aczkolwiek nie chce mi się już rozpisywać. Przede wszystkich powinien być to O.S.T.R. to jest po prostu klasa sama w sobie. Ten człowiek nie ma żadnego słabego materiału, a ma go bardzo dużo.

Małpa, reprezentant podziemia. Wypuścił swoje "Kilka Numerów O Czymś" i dzięki temu zyskał w sobie wiele fanów. Robi rap bardziej w stylu Old Schoolu, do którego często nawiązuje. Szczególnie w kawałku "Pamiętaj Kto", gdzie wymienia składy hip-hopowe o których warto pamiętać.

Jeżeli lubisz uliczny styl to powinieneś sprawdzić zespół Hemp Gru, który moim zdaniem niszczy wszystkich w tym gatunku. Pomimo, iż nie lubię tego zespołu, jak i ulicznego rapu, to jeżeli ty się tym jarasz, to powinieneś to znać.

Chyba powinniśmy stworzyć taki temat, jaki jest w dziale o zagranicznym rapie, a dokładniej chodzi o to. :padam:
Obrazek

Awatar użytkownika
80%
80%

Postautor: vale » 2018-09-21, 20:54

инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо

100%
100%

Wróć do Polski Rap