premiery

Dyskusja o wszystkim, co mieści się pod pojęciem Polski Rap

Postautor: Chochoł » 2010-11-26, 12:36

Zakładam nowy temat, i nie bardzo wiedziałem jak go nazwać ;) Generalnie chciałbym was zapytać o raperów, którzy wykonują rap taki trochę inny. Dający do myślenia, trącający filozofią nawet. Jeśli mogę podać przykłady konkretnych raperów to pomyślałem o czymś w stylu Eldo czy Łona. Bo przeważnie ich kawałki są takie, że najlepiej się ich słucha, na spokojnie. Tak, żeby zrozumieć o co chodzi. I np ww nie podobają się nie którym słuchaczom właśnie za to, że przedstawiają bardziej artystyczne podejście do rapu, celują tylko w jakąś specyficzną grupę odbiorców. Czy znacie płyty, raperów czy pojedyncze kawałki, które pasują do tematu. No i co sądzicie o takim podejściu do rapu. Pozdrawiam.

Jeśli moderator zasugeruje inną nazwę w porządku i jeśli uzna, że trzeba to przenieść. Również :)
Ostatnio zmieniony 2010-11-28, 11:00 przez Chochoł, łącznie zmieniany 1 raz

Awatar użytkownika
10%
10%

Postautor: Kesler » 2010-11-26, 13:49

Człowień - Człowiek z krwi i kości
LaikIke1/DJ Dobry Dotyk/Młodziak - Bybzi bybzi EP
TeTris - Dwuznacznie

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem temat, ale te płyty na pewno wymagają od słuchacza myślenia. Co ja sądzę o takim rapie? Lubię go słuchać, ale przesadą jest zamulanie całymi dniami w takich klimatach. Chociaż to też zależy od nastroju. Fajne w tego typu kawałkach jest to, że za każdym odsłuchem można poznawać je na nowo. Włączać jakąś inną interpretację tekstu. Ogólnie lubię, ale też nie przesadzam, bo muzyka to też(a raczej przede wszystkim) rozrywka więc musi wnosić do życia więcej niż przemyślenia.

Awatar użytkownika
80%
80%

Postautor: Jurgens » 2010-11-26, 15:28

Rozkminy mogą być ale w nie za dużej ilości. Wole bardziej luźną tematykę.

Awatar użytkownika
50%
50%

Postautor: kbls » 2010-11-27, 01:09

Ja ostatnio od paru tygodni niemiłosiernie katuję DGE i Daleko/Zanim Powstał Totem. Stwierdziliśmy już zgodnie w gronie humanistów niekoniecznie zakochanych w rapie, że to czysta poezja. Inne kawałki z tej konkretnie płyty, bo oczywiście nie tego konkretnego artysty też dają potężny materiał do przemyśleń. Oszczędzę takich banałów jak to, że warto pogłowić się nad Pjusem, Eldo czy Ostrym...

60%
60%

Postautor: Hekt-X » 2010-11-27, 01:43

SumaStyli - solowo z nich głównie Skor.
Kaa - Biblioteka
Sifu - Tremendum
SS - Makarma
Pdobijając kbls, do DGE jak słuchałem TLL, to wydał mi się właśnie taką płytą w większości.
Pięć Dwa Dębiec - szczególnie T.R.I.P.
Top Weekly Artists
Obrazek
WE JUGGALOS !!!

Awatar użytkownika
100%
100%

Postautor: Chochoł » 2010-11-28, 10:57

Dzięki za nie które pozycje. Trzeba będzie pościągać co nie co bo ja z kolei jaram się niesamowicie słuchając takiej muzyki z głębokim tekstem, bo często tekst jest super adekwatny do zaistniałej sytuacji i mógłbym go słuchać cały czas, no tylko czasem trzeba coś innego zarzucić :) Pozdr

Awatar użytkownika
10%
10%

Postautor: PaCO » 2010-11-28, 11:04

Sprawdzaj Fenomen.

A jakie jest moje podejście do czegoś takiego? W sumie od takiego rapu zaczynałem, i do dzisiaj jest to "gatunek" który doceniam, szanuję i który najbardziej wpada mi w ucho ;)

Awatar użytkownika
90%
90%

Postautor: Chochoł » 2010-11-28, 11:09

Kurde zazdrościć początków:P ja zacząłem od Gurala :P

Awatar użytkownika
10%
10%

Postautor: Joint3r » 2010-11-28, 17:12

W sumie każdy z poważniejszych raperów ma sobą coś do przekazania, jakieś teksty żeby poznać ich sens trzeba poznać historię raper'a albo składu, bo który z raperów nie nagrał czegoś o swojej dupie, swojej przyszłości, nie opisał jakiejś życiowej sytuacji? Ale to wszystko kwestia chęci. Nawet Wilku z Hg, może coś przekazać chociażby w kawałku "Właśnie tak" w sumie, nie trzeba być filozofem żeby się domyślać że rap jest właśnie takim gatunkiem muzyki, nie licząc odchyłów i niektórych raperów którzy robią to "od tak pokazując flow"
Obrazek

Awatar użytkownika
50%
50%

Postautor: Chochoł » 2010-11-28, 17:48

Ale większość niestety ma takie podejście do rapu, a mało, który też myśli o tym co przekazuje w tekstach. Bo może mi się wydawało, ale np OSTR w którymś tracku bodajże "Synu" tam już troszkę inaczej nawijał np o jointach ;) a Eldo często to powtarza, że jest odpowiedzialny za to co przewija w swoich tekstach. No a ten wspomniany przeze mnie Gural no próbuje słuchać jego kawałków, ale nie umiem w nich znaleźć niczego konstruktywnego. Tej nowej płytki nawet nie ruszyłem, chociaż niektórzy mi polecają.

Awatar użytkownika
10%
10%

Postautor: PaCO » 2010-11-28, 19:14

Chochoł pisze:Gural no próbuje słuchać jego kawałków, ale nie umiem w nich znaleźć niczego konstruktywnego.

DGE - Złoty Róg....obczaj to sobie.

Awatar użytkownika
90%
90%

Postautor: Joint3r » 2010-11-28, 19:17

Ale większość niestety ma takie podejście do rapu, a mało, który też myśli o tym co przekazuje w tekstach. Bo może mi się wydawało, ale np OSTR w którymś tracku bodajże "Synu" tam już troszkę inaczej nawijał np o jointach ;) a Eldo często to powtarza, że jest odpowiedzialny za to co przewija w swoich tekstach. No a ten wspomniany przeze mnie Gural no próbuje słuchać jego kawałków, ale nie umiem w nich znaleźć niczego konstruktywnego. Tej nowej płytki nawet nie ruszyłem, chociaż niektórzy mi polecają.

W starych tekstach guralach możesz znaleźć, z tym nie powinno być problemu, ale skoro szukasz takiego rodzaju rapu, to omijaj takiego Gurala czy innych, co do ostrego w "ziomku" z mixtape'u prosto także nawija trochę inaczej o jointach, co nie znaczy że nawijka gurala o jointach nie ma sensu, bo on przekazuje tym na przykład (tylko na przykład) to co lubi robić - jarać jointy, tak samo jak brodaty z hemp gru "jebie policje, palę jointy" przekazuje to, że nie lubi policji (chociaż czasami brakuje podanych z życia przykładów dlaczego tak jest) i że pali jointy bo lubi i to jest taki jak by jego oddzielny odłam subkultury hip hopu ;)

DGE - Złoty Róg....obczaj to sobie.

Wiedziałem, że ktoś wreszcie poda ten tytuł i sam miałem to zrobić ;) jeden z lepszych przykładów przekazania treści przez gurala.
Obrazek

Awatar użytkownika
50%
50%

Postautor: kbls » 2010-11-29, 00:46

Ja uważam, że Zanim powstał totem lepsze i z lepszym przekazem...

Zresztą, cały Totem Leśnych Ludzi jest mega nasycony treścią, nie tylko dotychczasowym stylem i flow. R.A.P. kolejny kawałek mogący trafić w samo serce... Tym bardziej, że niemal każdy miał okres "gdy leżał i nic nie miał, jak chlał, ćpał i darł w nocy ryja, jak dusza mu wyła, ale udawał że się trzyma".

60%
60%

Postautor: Hekt-X » 2010-11-30, 17:16

kbls pisze:Zresztą, cały Totem Leśnych Ludzi jest mega nasycony treścią,

UP, w sumie odpaliłem sobie dzisiaj znów, zdecydowanie ulubione tracki to "Betonowe Lasy Mokną", "Palę Majki", "Zanim Powstał Totem", "Goryl" - kurwa, jak ten projekt Super Grupa dojdzie do skutku to będzie rozpierdol niesamowity i "Giovanni Dziadzia". W sumie jeszcze specjalne wyróżnienie dla "R.A.P." za zajebisty akustyk w podkładzie.
Top Weekly Artists
Obrazek
WE JUGGALOS !!!

Awatar użytkownika
100%
100%

Postautor: Chochoł » 2010-11-30, 20:38

PaCO pisze:DGE - Złoty Róg....obczaj to sobie.

Ok
Co do Gurala jeszcze, to na prawdę płytka "Nokaut" faktycznie nokautuje treścią i na prawdę jaram się nią do dziś czy np K.A.S.T.A parę nutek miała w porządku w sumie. Skoro polecacie ten Totem to zassam z neta i posłucham, jak siądzie to po 1-ym zakupy si zrobi i gitara. Sam Gural wg mnie jest raperem jednym z lepszych ale czy w rapie chodzi tylko o rymowanie o dupie marynie? Co do wyżej wymienionego Wilka z HG to nie podchodzą mi w ogóle, oprócz nutki "63 dni chwały" a sam Wilku mnie odpycha najbardziej prozaiczną rzeczą -głosem :P

Awatar użytkownika
10%
10%

Następna

Wróć do Polski Rap