premiery

Porady dotyczące sprzętu studyjnego.

Postautor: parson5 » 2015-07-19, 18:38

Witam. Chciałbym podpytać czy mikrofon dynamiczny faktycznie jest lepszy od pojemnościowego w pomieszczeniach które nie są zbytnio odszumione , oraz co bym potrzebował jeszcze do dynamicznego mikrofonu. Czytałem gdzieś że wzmacniacz ... oraz interterfejs (czy jest konieczny?). Chodzi o to żebym sobie nie spalił karty dźwiękowej w kompie. Kompletnie się nie znam na wymaganiach sprzętowych. Chciałbym wydać około 500 zł. Jakbym mógł prosić także o jakieś nazwy mikrofonów ipt... Oglądałem filmiki na yt i widziałem, że na pojemnościowym nagrywali ludzie z taką ścianką z przodu która odszumia i filtrem(membraną) i nieźle brzmiało. Więc czy faktycznie dźwięk jest słaby gdy jest pojemnościowy i ma się taką ściankę?.

0%
0%

Postautor: fallworm » 2015-07-23, 23:51

Cześć,

Teoretycznie masz racje z wyższością mikrofonów dynamicznych nad pojemnościowymi w słabo przygotowanymi pomieszczeniami do rejestracji nagrań. Należy jednak zauważyć, że mikrofony dynamiczne potrzebują dużo bardziej "solidnego" wzmacniacza by mogły pokazać to co potrafią, a jakość (szczegółowość, selektywność, wierność itd) zarejestrowanego materiału była porównywalna z mikrofonem kondensatorowym/pojemnościowym.

Mikrofony wymagają przedwzmacniacza. Bez względu na typ/rodzaj mikrofonu, przedwzmacniacz może być "tańszy" lub nie.

Dobrze by było na samym początku żmudnej drogi kompletowania sprzętu wyposażyć się w interfejs czyli urządzenie które będzie pośrednikiem w komunikacji między torem nagraniowym, a Twoim komputerem. Interfejs muzyczny jest zawsze lepszy od k dźwiękowej konsumenckiej, czyli np produkty Sound Blaster lub takie które są zintegrowane standardowo na płycie głównej. Jedną z wielu interesujących Cie zalet będzie większy odstęp szumów od sygnału rejestrowanego oraz rozdzielczość przetworników AD/DA (24 bit) gwarantujących możliwość późniejszej obróbki materiału bez znaczącą degradacje brzmienia.

Jeżeli zdecydujesz się na mikrofon pojemnościowy - wystarczy wpiąć go w interfejs z zasilaniem phantom i cieszyć się nagraniem.
Jeżeli Twoją uwagę bardziej zwróci mikrofon dynamiczny, musisz wiedzieć że w większości interfejsów (nawet w produktach RME) dźwięk rejestrowany będzie po prostu suchy, tępy, be wyrazu. Brak odpowiedniego wzmocnienia napięciowego w preampie zintegrowanym w interfejsie skutkować będzie próbą podkręcenia głośności poprzez ruszanie gałką "gain", co poskutkuje faktycznie wzmocnieniem sygnału ale również szumów samego przedwzmacniacza.

Karty dźwiękowej nie spalisz podłączając mikrofon dynamiczny. Podłączasz go w wejście "mic in".

Twoja ściana która odszumia to jest tzw reflection filter. Ekran akustyczny - bardzo fajna i przydatna rzecz - równie pozytywny rezultat otrzymasz rozwieszając koce dookoła pozycji w której nagrywasz.

Przy tak ograniczonym budżecie, można by celować w sprzęt używany. Popularnym mikrofonem jest Audio Technica 2020, spróbuj znaleźć interfejs który ma zasilanie phantom i rozdzielczość przetworników AD/DA 24 bit z próbkowaniem np 48 khz i masz problem z głowy.

0%
0%

Postautor: Razbertys » 2015-10-02, 09:02

ja kurde na weselu widziałem dobry sprzęcior ci djeje to mają dobry sprzęcior naprawde godny wszystko ładnie naglaśnia i imprezy są lepsze warto mi się wydaje zainwestować wiecej.

0%
0%

Postautor: Laj » 2015-10-17, 14:41

IMHO
fallworm pisze:Karty dźwiękowej nie spalisz podłączając mikrofon dynamiczny. Podłączasz go w wejście "mic in".

Warto zwrócić uwagę jaki to rodzaj połączenia, bo jeśli mikrofon ->preamp ->karta to lepiej skorzystać z wejścia liniowego.
Choćby miał mnie słuchać ten tysiak w Polsce
To warto to pisać i pizgać z woskiem!
~WNKZ

Awatar użytkownika
Moderator
Moderator

Wróć do Sprzęt Studyjny